Vítajte na stránke venovanej chovu papagájov v panelovom dome.

Propolisová tinktúra

13. března 2012 v 9:37 | Ľubomír M. |  Užitočné rady
Propolis je prírodný včelý produkt, zmes vosku a živíc. Má tmavohnedú farbu. Je bohatý na minerálne látky Ca, Mn, Fe, vitamíny skupiny B, éterické oleje, flavonoidy. Pre antiseptické vlastnosti je propolis hojne využívaný v liečiteľstve. Propolisovú tinktúru zakúpenú v lekárni, je možné použiť aj v chovateľstve.

Propolisovú tinktúru používam cca pol roka a nezaznamenal som negatívnu reakciu u vtákov. V rámci prevencie dávkujem 2 kvapky do kupeľničky, 2 dni, cca 2 krát do mesiaca. Vtáci sa v roztoku niekedy aj okúpu. Roztok ma alkoholovú vôňu.


Karel Strnad vo svojom článku "Propolis v chovu ptáctva" napísal:

"Velmi pozitivně působí na různé mikroorganismy nejen v peří, ale i v těle ptactva, kde také ničí různé mikroparazity střev (hlavně u kanárů). U kanárů je větší procento možností různých nákaz než u ptactva většího, hlavně v takových chovných prostorách, kde je velký počet ptactva pohromadě, v bednových klecích hlavně v teplých dnech, kdy je někdy v místnosti větší teplo, než ve venkovních voliérách.

První náznaky napadení nežádoucími mikroorganismy v peří jsou znatelné v častém "probírání" peří ptactva, u některých jedinců vznikne lysina v týlu hlavy, odpadávají drobné částečky podobné "lupům".

U některých kanárů se může už z jakýchkoliv důvodů ukázat průjem, trus je jakoby "hlenový". V tomto případě se tento jev po použití ředěného roztoku poměrně brzo ztratí."1

K použitiu propolisovej tinktúry ako doplnku výživy a tzv. všelieku vo svojom chove papagájikov ma inšpiroval článok "Propolis v chovu ptáctva", od Karel Strnada. Touto cestou by som sa mu chcel poďakovať za článok, ale hlavne ochotu podeliť sa s ostatnými chovateľmi o svoju skúsenosť. Nakoľko propolis preventívne dávkujem mojím papagájikom len krátko, nedokážem objektívne zhodnotiť liečebný účinok. V počiatkoch dávkovania tinktúry papagájikom som mal obavu z vedľajších účinkov, lebo tinktúra obsahuje etylalkohol a mentol. Opitosť som u vtáčikov nespozoroval.

Ľubomír M.

...........................................................................
1Karel Strnad: Propolis v chovu ptáctva. In: http://www.ifauna.cz/clanek/okrasne-ptactvo/propolis-v-chovu-ptactva/445/(12.3.2012)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama